Η Καλαμάτα συνέχισε την προετοιμασία της ενόψει της αναμέτρησης με την Παναχαϊκή στην Πάτρα.
Συγκεκριμένα οι Βασίλης Τριανταφυλλάκης και Γιόνας Μέντες ήταν τα νέα πρόσωπα στην προπόνηση της ομάδας.
Ο Μεσσήνιος χαφ ήταν πολύ άτυχος αφού στις αρχές της σεζόν έπαθε ρήξη χιαστού και σήμερα άρχισε τρέξιμο με σκοπό να επανέλθει σιγά σιγά στις προπονήσεις με τους συμπαίκτες του, ενώ ο υψηλόσωμος τερματοφύλακας από την Γουϊνέα Μπισάου επέστρεψε στο πρόγραμμα των προπονήσεων της πρώτης ομάδας.
Το ευχάριστο είναι ότι ο Ματέους Άλβες έγινε καλά από την ίωση που τον ταλαιπωρούσε. Προπονήθηκε κανονικά και τέθηκε στην διάθεση του προπονητή της Καλαμάτας για το Κυριακάτικο παιχνίδι στην Πάτρα.
Μοναδικός απών θα είναι ο τιμωρημένος λόγω καρτών Βραζιλιάνος εξτρέμ Ελιβέλντο.