Σημαντικό ματς για την 21η αγωνιστική στον Βορρά, με τον Λεβαδειακό να θέλει να εδραιωθεί στην κορυφή και τον Αιολικό να σταθεροποιηθεί σε απόσταση από την τελευταία θέση.
Μετά από δύο εβδομάδες ο Αιολικός επιστρέφει στην επίσημη αγωνιστική δράση, με έναν αγώνα-πρόκληση κόντρα στην ιστορική ομάδα του Λεβαδειακού.
Το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου στις 3 το μεσημέρι στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, οι «κυανόλευκοι» θα τεθούν αντιμέτωποι με τον πρωτοπόρο του 1ου ομίλου της SL2 για την 21η αγωνιστική. Με ανανεωμένο ροστερ πλέον οι Μυτιληνιοί, θα παλέψουν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα κόντρα σε μια ομάδα που στοχεύει αποκλειστικά στην άνοδο. Φαβορί παραμένουν οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο ο Αιολικός δεν έχει πλέον την πολυτέλεια να επιλέγει αγώνες, καθώς απέχει μόλις πέντε βαθμούς από την τελευταία θέση, ενώ ακολουθεί μεσοβδόμαδα και ο επίσης δύσκολος εκτός έδρας αγώνας με τη Νίκη Βόλου.
Οι Μυτιληνιοί έχει αποδείξει ότι μπορούν να βάλουν δύσκολα απέναντι στις περισσότερες ομάδες και καλούνται αύριο να διεκδικήσουν ένα θετικό αποτέλεσμα που θα τους δώσει βαθιά ανάσα για την συνέχεια. Εκτός μάχης θα παραμείνουν ο τραυματίας Μαξιμένκο και ο τιμωρημένος Μπενίτες, ενώ αμφίβολοι είναι οι Ζάκαριτς και Χαμίντοβιτς. Σε κανονική δράση επιστρέφει ο Σέρνιτς που ταλαιπωρήθηκε από θλάση.
Για το «διπλό» με τους νεοαποκτηθέντες ο Λεβαδειακός
Οι «πράσινοι» του Λεβαδειακού θέλουν μόνο το “διπλό”, την νίκη, που θα είναι η 6η, σερί και 14η, συνολικά.
Οπως ανακοινώθηκε αργά το βράδυ από την ΠΑΕ Λεβαδειακός στην 20μελή αποστολή που πήρε μαζί του ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος στο νησί του Αιγαίου έχουν συμπεριληφθεί και οι τέσσερις νεοαποκτηθέντες παίχτες και η αναφορά γίνεται για τους Γκουστάβο ντα Κόστα, Λαμίν Γκεζαλί, Αντμίρ Μπαΐροβιτς και Ιωάννη Κωστή.
Στην αποστολή έχουν συμπεριληφθεί, επίσης, οι: Γκροφ, Αγγελόπουλος (τερματοφύλακες), Ντεντάκης, Τσάπρας, Βήχος, Σωτηράκος, Λιάγκας, Πίρινεν, Τσελεπίδης (αμυντικοί), Μεχία, Μπελμόντ, Συμελίδης (μέσοι), Γιαννιώτας, Κουάντρα, Πολέτο και Τσιριγώτης (επιθετικοί).
Εκτός αποστολής έμεινε ο Στέφαν Στογιάνοβιτς, στον οποίο η Π.Α.Ε. ευχήθηκε μέσω των λογαριασμών που διατηρεί στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (social media) για τα γενέθλιά του καθώς και οι: Λόπεθ, Νίκας, Χάμοντ, Κασέμι, Νικολιάς, Ρομό, Κουιρουκίδης και Στάγκος.