Επτάρα στους Κύπριους οι Κροάτες!

Δημοσιεύθηκε: 24 Αυγούστου 2016

Την απογοήτευση της ήττας των Ελλήνων από την Αγγλία ήρθε να διαδεχτεί ο… διασυρμός της Κύπρου από την Κροατία η οποία έχασε με κάτω τα χέρια, 7-0!

Οι Κύπριοι, παρά το… βαρύ και ασήκωτο τελικό σκορ, πάλεψαν στα ίσια το πρώτο μέρος με τους Κροάτες, καταφέρνοντας να δημιουργήσουν σπουδαίες ευκαιρίες, και παρά το γρήγορο γκολ των τυπικά γηπεδούχων (Εζγκέτα  4′) είδαν 3 φορές τον αναπληρωματικό Κροάτη γκολκίπερ, Σάσα Ντρέβεν, να σταματάει τα σουτ των Μιχαήλ, Σκαρπάρη και Λιοτατή!

Κόντρα στη ροή του ματς λοιπόν, στα… χασομέρια του ημιχρόνου ένας όμορφος συνδιασμός της Κροατικής επίθεσης με τελικό αποδέκτη τον αρχηγό Λουκαβέτσκι (20′) έμελε να κάνει τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα για τους Κύπριους, οι οποίοι στην επανάληψη -σχεδόν κυριολεκτικά- κατέρευσαν…

Μέσα σε ένα 8λεπτό (από το 30′ μέχρι το 38′) οι Κροάτες πέτυχαν ούτε ένα, ούτε 2 αλλά… 5 τέρματα (Λουκαβέτσκι, Εζγκέτα, Χερτζίγκονια, Σίμιτς, Σμόκ) και όχι μόνο οδήγησαν τους Κύπριους στη μεγαλύτερη ήττα της ιστορία τους σε τελική φάση Mini-EURO (η αμέσως επόμενη ήταν με 6-0 από τη Ρωσία το 2014), αλλά παράλληλα δυσκολεύουν το ήδη δύσκολο έργο τις Ελληνικής ομάδας για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Υπενθυμίζεται, ότι έτσι όπως έχει διαμορφωθεί πλέον η κατάσταση μετά τις 2 πρώτες αγωνιστικές του 6ου ομίλου, η Ελλάδα θέλει σε κάθε περίπτωση νίκη της Αγγλίας επι των Κροατών την τελευταία αγωνιστική, και εν συνεχεία ευρεία επικράτηση επί της Κύπρου, ούτως ώστε να ξεπεράσει τους Κροάτες στη διαφορά τερμάτων και να πάρει την πρόκριση στην ισοβαθμία! Οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα απόψε στις 20:00 (Αγγλία – Κροατία – Novasports HD) θα είναι απαγορευτικό αναφορικά με την υπόθεση πρόκριση. Υπενθυμίζεται πως η Ελλάδα αγωνίζεται με την Κύπρο την Πέμπτη στις 14:00 (Novasports 1 HD)…